Hyggelige dage på Club Nords mini cruise event med Fjordline
Tirsdag den 28. april stævnede 25 Club Nord medlemmer ud fra Hirtshals Havn ombord på MS Bergensfjord, -Fjordlines flotte færge, med kurs mod Norge.
Starten var gået til et to dages cruise med underholdning, hygge og masser af afslapning.
Club Nord havde deres egen “base”, hvor en del af Club Nord aktiviteterne foregik, og her kunne Club Nord Lars og studievært på TV2 Nord, Pia Beltoft byde velkommen på et hurtigt infomøde. Blandt andet kunne de afsløre en lille overraskelse. Onsdagen bød på et ekstra programpunkt i form af en tur op på kommandobroen hvor vi skulle hilse på Kaptajnen.
Hele turen stod det medlemmerne frit i hvor meget man ville deltage i det planlagte program. Man kunne vælge til og fra i den udstrækning det passede en.
Aftenen sluttede af med levende musik i Seaview Bar & Nightclub.
Onsdag formiddag samledes hele flokken efter morgenmaden omkring informationen, og så blev vi guidet op til Kaptajnen på kommandobroen.
Han var i højt humør, og svarede velvilligt på alle gæsternes spørgsmål. Det var en rigtig god, og ikke mindst sjov, oplevelse, for det var en kaptajn med masser af lune og humør.
Herefter kunne man slappe af mens færgen stille og roligt sejlede i den Norske skærgård mellem Stavanger og Bergen.
Den flotte tur var gavmild med en smuk og betagende udsigt udsigt i solskinsvejr. Det føltes næsten som om man kunne række ud og røre ved fjeldene enkelte steder.
Eftermiddagens program stod på en godt og interessant foredrag med Pia Beltoft i “Club Nord hovedkvarteret”, og herefter var der Bingo & Bobler samme sted, med masser af præmier.
Det var også her vi kunne trække lod om hovedpræmien: Et ophold på Straand Hotel i Vrådal. De heldige vindere blev Villy Nielsen og Jane Christiansen.
Herefter var der igen bingo for dem der ville prøve lykken yderligere ned i Seaview. Der var mulighed for at deltage i hele to bingospil. Det ene havde Fjordline allieret sig med Pia Beltoft og Club Nord Lars, der stod for afviklingen. Det blev både munter og med højt humør, og MASSER af slik til de børn der var med ombord på færgen.
Onsdag aften stod på en flot og indbydende aftenbuffet, hygge, levende musik, taxfree, dans og hvad man ellers havde lyst til.
Tidligt torsdag morgen “landede” vi atter i Hirtshals Havn efter en fantastisk tur.
Tak til de Club Nord medlemmer der deltog for jeres høje og positive humør.
Vi er ikke i tvivl. Succesen skal nok blive gentaget:)
Du kan se en video fra vores mini cruise her:






