Skip to main content

Torsdag den 3. september 2026 i Aalborg Kongres og Kultur Center

Nu er vender den folkekære strikkedesigner Lærke Bagger tilbage i AKKC, og denne gang med et helt nyt show. Hun indtager Aalborg med MEGA WORKSHOP 3.0, der lover at være vildere, sjovere, ærligere og endnu mere inkluderende end før.

MEGA WORKSHOP 3.0 er baseret på Lærke Baggers nye bog ’Strik 3’ og er et show, der bevæger sig i krydsfeltet mellem foredrag, talk og aktiv workshop.

Publikum inviteres ind i et kreativt rum, hvor det handler om at slippe kontrollen, følge håndarbejdslysten og mærke sig selv – gennem hænderne, garnet og fællesskabet.

Hos Lærke Bagger er der ingen krav om perfektion. Tværtimod. Fejl, knuder og ujævne masker er ikke noget, der skal gemmes væk – de er en del af fortællingen.

Publikum opfordres til at medbringe mindst tre sæt strikkepinde eller hæklenåle i forskellige størrelser samt en god bunke restegarn (grimt, pænt, nyt, gammelt). Alt kan bruges.

Konkurrencen laves i samarbejde med Aalborg Kongres og Kultur Center.

Læs mere om AKKC og workshoppen - Klik her

For at få adgang til dette indhold skal du have et medlemsskab